Štěnice domácí - co je dobré o ní vědět

14.02.2023

Štěnice má 5 vývojových stádií, přičemž každé stádium se musí jednou nasát krve, aby se mohlo vyvinout do dalšího stádia. Samice za svůj život naklade 200 - 500 vajíček. Vývoj vajíčka za optimální teploty trvá 30 - 50 dní.Vajíčka mohou klást pouze dospělé samice. Ke kompletnímu zamoření dochází během 3-6 měsíců od prvního zavlečení, je tedy potřeba jednat rychle.

Dospělé štěnice již sají krev opakovaně, dožívají se 9 - 18 měsíců. Vydrží hladovět i několik měsíců. Mají rády teplotu kolem 22 - 25 °C, při teplotě pod 16 °C přestávají být aktivní. Štěnice uhynou při tepolotách vyšších než 55 °C nebo nižších než -17°C. Je tedy prakticky nemožné, jim způsobit teplotní šok a tím je kompletně vyhubit. Hubení svépomocí není možné, volně dosupné prostředky by situaci akorát zhoršili.

Včetně garance od profesionálu pohybujících se v oboru několik let.

Objevily se u vás doma štěnice?

Kontaktujte nás. Neváhejte nám zaslat škůdce nebo štípanců na e-mail , Whatsapp nebo jako mms. Díky mnohaleté zkušenosti dokážeme škůdce i štípance bezpečně identifikovat.

Možnost bezplatné konzultace nebo objednání zásahu - výjezd do 24 hodin

Podle čeho vás štěnice lokalizují

Hostitele napadá zejména v noci, během spánku. Lokalizují vás velice přesně dle teploty a poznají, kdy jste v klidové režimu podle koncentrace CO₂ v dechu. Schovat se tedy v jiné místnost nemá smysl. Saje 5 - 10 minut, obvykle jednou za 3 - 4 dny. Štípance jsou velmi svědivé a vždy je jich několik blízko sebe. 

Jak štěnici poznat

Štěnice postelní je lezoucí hmyz - parazit, tvarem plochý a oválný , má rezavou až červeno hnědou barvu, dorůstá velikosti 4 - 7 mm. Její vývoj je nedokonalý - z vajíček se líhnou malé nymfy bez stádia zakuklení, které mají ihned potřebu sát krev.

Štěnice v sobě obsahují krev, v případě že ji rozmáčknete tak po ní zůstane krvavý flek - je to bezpečný způsob jak škůdce identifikovat

Dalším ukazatelem je také trus - černé tečky rozmístěné v okolí jejich úkrytů. Jedná se o strávenou krev, kterou vyloučili. Často se kolem těchto černých teček také shlukují a zakládají hnízda.

Každá profesionální deratizační firma musí být schopna vyhubit štěnice ve všech stádiích vývoje včetně vajíček - nechte to na nás a zvolte profesionální služby hubení štěnic

Jak se k vám štěnice dostanou

Štěnice nežijí volně v přírodě, šíří se hlavně díky přirozené migraci obyvatel, turistice a cestování za prací. Dále se s nimi můžeme setkat v dopravních prostředcích, oblečení, elektronice i nábytku. Přenos v nábytu, zejména při nákupu z druhé ruky je nejčastější způsob zamoření.

Nevěřte mýtům o tom, že se u vás objevily pro nedostatečnou hygienu apod. Vyskytují se v nejluxusnějších hotelech a ubytovacích zařízeních, stejně tak mezi bezdomovci. 

Jak se štěnic zbavit?

Nesnažte se likvidovat štěnice sami. Běžně dostupné a univerzální prostředky na štěnice nemají účinek. Zahubí je pouze při přímém zásahu. Obsahují mnohem menší množství účinných látek a navíc jsou proti volně dostupným látkám často rezistentní. 

V případě aplikace dojde k rozehnání, možnosti kontaminace okolních bytů a tím značné prodražení zásahu.

Zvolte raději profesionální služby hubení štěnic 

Včetně garance od profesionálu pohybujících se v oboru několik let.

Další informace:

Objevily se u vás doma štěnice?

Kontaktujte nás. Neváhejte nám zaslat škůdce nebo štípanců na e-mail , Whatsapp nebo jako mms. Díky mnohaleté zkušenosti dokážeme škůdce i štípance bezpečně identifikovat.

Možnost bezplatné konzultace nebo objednání zásahu - výjezd do 24 hodin