Ostatní škůdci

  • Předem známá cena včetně záruky na kompletní vyhubení
  • Nejmodernější účinné prostředky od předních světových výrobců, šetrné k vašem zdraví
  • Pravidelně se školíme a používáme nejnovější postupy založené na vědeckých studiích
  • V rámci oblasti působnosti dopravu neúčtujeme
  • Výjezd do 24 hodin od zavolání - 7 dní v týdnu
  • Služby provádíme diskrétně (bez označení vozidel, oblečení techniků)
  • Bezplatné konzultace během i po úspěšném vyhubení

Pokud si nejste jistí, stačí nám poslat fotky škůdce a nebo štípancu na e- mail, WhatsApp nebo mms, dokážeme správně určit škůdce a připravit pro vás rychlé a účinné řešení. Našim cílem je vaše spokojenost a klidný život bez škůdců.

Zbavíme vás i dalších starostí a obtěžujících škůdců, jako jsou: 

  • Krvesající hmyz - blechy, čmelík kuří. klíšťák holubí, sametka podzimní
  • Dřevokazný hmyz - tesařík krovový, červotoč pronikavý, hrbohlav parketový
  • Potravinoví a materiáloví škůdci - zavíječi, kožojedi, moli, makadlovky, rušníci a písivky

Uvedení škůdci jsou jen orientačně vypsaní, pomůžeme vám i s dalšími, kteří by se u vás usídlili a nejste si jistí jejich identifikací.

KRVESAJÍCÍ HMYZ

Hmyz, který se živí krví teplokrevných savců i člověka. Vyznačuje se hlavně bodavě sacím ústním ústrojím, kterým dokáže sát krev hostitele. Lidem způsobují zejména nepříjemné svědivé pupeny a mohou přenášet řadu nemocí - i infekčních.

Blechy

Blecha obecná
Blecha obecná

Blechy jsou drobný bezkřídlý hmyz velký podle druhu 1,5 - 8 mm. Tělo ze stran zploštělé. Živí se krví jak savců, ptáků, tak i člověka.

Je jedním z nejodolnějších parazitů. Většina blech je pojmenována podle hostitele, na kterém běžně hostuje. Některé z nich jsou však pojmenovány i podle místa výskytu či chorob, které přenášejí. Nejznámější je blecha kočičí a blecha psí, které jsou si příbuzné a mohou přesídlit i na člověka.

Samice po každém sání krve naklade 4-8 vajíček, několik set během svého života. Stadium larvy trvá 2-3 týdny. Larva je bílá až krémová a dorůstá 1,5 - 5 mm. Za 1-2 týdny po zakuklení se vylíhne dospělý jedinec. Mohou být žluté až černé a mají velmi dobře vyvinuté skákavé nohy. Dokážou skočit až na vzdálenost 30 cm a do výšky 20 cm. Dožívají se 1 roku.

Přestože se živí výhradně krví mohou být několik týdnů bez potravy mimo tělo hostitele. Hostitele opouští v momentě, kdy se chystají naklást vajíčka do různých prasklin v podlaze a jiných skulin, kde se larvy živí zbytky organického materiálu.

Sametka podzimní

Sametka podzimní
Sametka podzimní

Roztoč o velikosti 2 - 3 mm, vyskytují se na slunných teplých stráních, s řídkým porostem keřů a stromů.. Larvy velké 1 mm vylézají ve shlucích na nízké rostliny a číhají na hostitele - hlavně hlodavce. Mohou napadat i lidi, přisávají se v místech s jemnou kůží. Štípance silně svědí - kopřivová vyrážka.

Čmelík kuří

Čmelík kuří
Čmelík kuří

Ektoparazit ptáků, dospělý je 1 mm velký, je - li nasátý, prosvítá červená barva.

Samice klade 3 - 7 vajíček denně, ta se vylíhnou do 2 dnů. Dožívá se bez hladovění 8 týdnů, při hladovění 4 - 6 měsíců.

Vyskytuje se hlavně v ptačích hnízdech a v drůbežárnách. Je to noční živočich, přes den je v úkrytech, v noci saje krev. Při nedostatku potravy může bodat i lidi.

Velké množství čmeláků způsobuje velké oslabení kuřat, snižuje produkci vajec. Přenáší původce chorob na kuřata a holuby.

Šíří se přelétáním ptáků a z opuštěných hnízd.

Klíšťák holubí

Klíšťák holubí
Klíšťák holubí

Ekoparazit holubů, který se ukrývá v okolí hnízd holubů. Dospělý jedinec je velký 6 - 8 mm,

Všechna larvální stádia se musí jedenkrát napít krve, aby se mohla dále vyvíjet. Dospělci sají krev opakovaně. Samice klade vajíčka do štěrbin, pod omítku....mohou pronikat i do bytů a jiných místností, pak bolestivě mohou bodat lidi. Nejnáchylnější jsou hlavně půdy, podkrovní byty a místa v blízkosti ptačích hnízd. Dožívají se mnoha let a vydrží i několik let hladovět.

Šíří se především přelétáním ptáků.

Člověka klíšťák vyhledává především v klidu v noci, přisátý zůstává jen po dobu sání. Přes den zůstává ukrytý. Štípance jsou velmi bolestivé a mohou vydržet i několik týdnů. Citliví jedinci mohou mít na štípnutí alergické reakce.

DŘEVOKAZNÍ ŠKŮDCI

Důkazem přítomnosti dřevokazného hmyzu, ať už červotoče či tesaříka, je slyšitelné chroupání. Můžete najít drobné jemné piliny (výkaly žravých larev) pod napadenými trámy. Také při ohledání dřeva můžete narazit na tzv. výletové otvory.

Larvy dřevokazného hmyzu, které požírají dřevní hmotu, mají dobu vývoje 4 - 5 let, některé dokonce 10 let. Je proto velmi těžké určit, kdy a jak se u vás škůdce objevil.


Larvy napadají dřevo jehličnanů - borové a smrkové - jádro dřeva i běl, u jedlového dřeva pouze běl.

Samice klade vajíčka do prasklin dřeva jehličnanů, larvy se po vylíhnutí zavrtávají do dřeva, tam vyvrtávají chodbičky. Vyvíjejí se ve dřevě standardně 3 - 5 let, můžou až 12. Dospělý brouk žije jen několik dní.

Největší škody páchají na trámech z jedlového nebo smrkového dřeva, které mohou zničit během několika let. Nacházet je můžeme i v rámech oken, vyjímečně v nábytku.

Šíří se letem dospělců, nebo transportem napadeného dřeva.

Jak poznáme, že se u nás zabydlel?

Na povrchu dřeva není vůbec poznat, napadené dřevo poznáme až ve chvíli, kdy ho napadnou stovky larev. Vyluzují hlasité chroustavé zvuky, které lze v tichu zaslechnout.

Tesařík krovový

Tesařík krovový
Tesařík krovový


Larvy napadají dřevo jehličnanů - borové a smrkové - jádro dřeva i běl, u jedlového dřeva pouze běl.

Samice klade vajíčka do prasklin dřeva jehličnanů, larvy se po vylíhnutí zavrtávají do dřeva, tam vyvrtávají chodbičky. Vyvíjejí se ve dřevě standardně 3 - 5 let, můžou až 12. Dospělý brouk žije jen několik dní.

Největší škody páchají na trámech z jedlového nebo smrkového dřeva, které mohou zničit během několika let. Nacházet můžeme i v rámech oken, vyjímečně v nábytku.

Šíří se letem dospělců, nebo transportem napadeného dřeva

Jak poznáme, že se u nás zabydlel?

Na povrchu dřeva není vůbec poznat, napadené dřevo poznáme až ve chvíli, kdy ho napadnou stovky larev. Vyluzují hlasité chroustavé zvuky, které lze v tichu zaslechnout.

Červotoč pronikavý

larva červotoče
larva červotoče

Nejčastější nalezneme červotoče v budovách.

Napadají vyzrálé dřevo, nábytek, rámy, umělecké předměty atd.

Samice klade vajíčka do prasklin dřeva z listnáčů i jehličnanů, někdy i do starých chodbiček. Larvy se po vylíhnutí zavrtávají do dřeva. Vyvíjí se cca 3 roky, živí se dřevem z jehličnanů i listnáčů.

Šíří se letem dospělců, nebo transportem napadeného dřeva

Jak poznáme, že se u nás zabydlel?

Pod napadeným dřevem nacházíme hromádky pilin, tím bezpečně poznáme, že jde o červotoče.

Hrbohlav parketový 

Hrbohlav parketový
Hrbohlav parketový

Larvy mají v oblibě zejména dřevo z místních listnatých dřevin, napadají však i dřevo importované z Číny, Indonézie atd.

Samice klade vajíčka do příčných řezů, trhlin a porušených tracheí. U již napadeného dřeva kladou samice vajíčka blízko své rodné chodbičky a tím nám působí značné technické škody. Larvy se vylíhnou cca po 2 týdnech. Vyvíjí se většinou tutéž sezónu, v chladných podmínkách se mohou vyvíjet i 2 roky. Často přežívají i zpracování dřeva, proto je můžeme objevit i v čerstvě položených parketách.

Šíří se letem dospělců, nebo transportem napadeného dřeva.

Jak poznáme, že se u nás zabydlel?

V obložení, dřevěném nábytku, nebo v parketách nacházíme množství drobných výletových otvorů, obklopených tmavě hnědými pilinami. 

POTRAVINOVÍ ŠKŮDCI

V domácnosti se může objevit mnoho nepříjemných škůdců. Potravinoví, kteří se zaměřují na naše potraviny, je dokážou rychle a často nepozorovaně zcela zničit. S těmito nezvanými hosty je nutné bojovat a urychleně se jich zbavit.

Zavíječi

Zavíječ moučný
Zavíječ moučný

Tzv. potravinoví ( mouční ) moli. Škodí nejen v domácnostech, ale i v potravinářském průmyslu, mlýnech a skladech. Larvy na potravinových zásobách páchají estetické i hygienické škody, které pak vylučují jejich další zpracování.

Zavíječ moučný - největší, nejčastější výskyt u nás. Škodí hlavně v obilovinách, zrní a mouce.

Zavíječ paprikový - druhý nejčastější u nás, napadá hlavně obiloviny, rýži, mouku, ořechy, luštěniny, čaj, kakao, koření, sušené ovoce, čokoláda atd.

Zavíječ skladištní - nejmenší, nejčastěji ve skladištích s kakaem, tabákem i tab. výrobcích, dále pak v sušeném ovoci, oříškách, čokoládě.

Zavíječ čokoládový ( datlový ) - škodí hlavně na ořeších, ovoci a semenech olejnin.


Jak poznám výskyt zavíječů

poletující dospělci, kukly v záhybech obalů či v rozích skříněk.

larvy, které se mohou pohybovat i volně mimo zdroj potravy.

jemné pavučinky.


MATERIÁLOVÍ ŠKŮDCI

Další nepříjemní škůdci, kteří se vyskytují nejen v domácnostech, ale i v různých skladech a dalších prostorách, jsou materiáloví. Dokážou napáchat značné materiálové škody, zejména pokud je necháte rozmnožit.

Kožojedi - Kožešinožrouti

Kožojed obecný
Kožojed obecný

Kožojed obecný - v přírodě jsou důležitou součástí ekosystému, jako mrchožrouti. Pro člověka nežádoucí škůdci, larvy mají rády potravu bohatou na bílkoviny, maso, sýry, krmivo pro zvířata. Stejně tak mohou napáchat škody na knihách a ve dřevu.

Kožojed skvrnitý - V přírodě nalezneme na ovocných stromech. Larva upřednostňuje látky živočišného původu - koberce, kožešiny a kůže.

Larvy se umí pečlivě ukrývat na hůře dostupných místech, proto je velmi obtížné se jich nadobro zbavit.

Do domácnosti můžeme zavléct z obchodu kontaminovanými       potravinami, ale i přes otevřená okna apod. Škodí ochlupené larvy.

Jak poznat výskyt?

Nitky trusu, které zanechávají dospělci a larvy na potravinách, dirky v kožešinách, kůží i měkkém dřevu.

Ve špatně uzavřených nádobách dochází po napadení škůdcem k rychlému zkažení potravin a tvorbě plísní.

Kukly ve štěrbinách a různých dírkách.

Rušníci

Rušník
Rušník

Brouci - škodí hlavně chlupaté larvy svým požerem. Šíří se transportem napadených materiálů a z ptačích hnízd. Rozlišují se podle potravy - muzejní, skladištní, diviznový ....

Živí se kožešinami a kožichy, starými knihami, uhynulými zvířaty na půdách. Jinde zase muzejními sbírkami, vycpanými zvířaty, přírodním textilem, vlasy, peřím, vlnou.... Dokáží znehodnotit i zlikvidovat cenné sbírky.

Moli

Mol šatní
Mol šatní

Mol šatní a kožešinový:

Patří mezi motýly

dospělci jsou dlouzí 7 - 8 mm, rozpětí křídel 11 - 17 mm.

Samice během života naklade 100 vajíček. Vývoj od vajíčka po dospělce trvá 4 - 5 měsíců.

Škodí larvy svým požerem , napadají vlnu, peří, kožešiny, surovou kůži a textilie, mohou napadnout i semena.

Makadlovka semenná

Makadlovka semenná
Makadlovka semenná

Škody způsobují larvy, ať už na kožešinách, textiliích nebo vlhkých kobercích či vazbách knih.

Larvy napadají vlhkou vlnu, semena obilí a lnu, cereálie a korek, vývoj od vajíčka po dospělce trvá 4 - 5 měsíců.

dospělci jsou dlouzí až 1,5 mm, rozpětí křídel 17 - 26 mm.

Samice během života naklade 300 vajíček, vývoj od vajíčka po dospělce trvá 4 - 5 měsíců.

Škody způsobují larvy, ať už na kožešinách, textiliích nebo vlhkých kobercích či vazbách knih.

Larvy napadají vlhkou vlnu, semena obilí a lnu, cereálie a korek, vývoj od vajíčka po dospělce trvá 4 - 5 měsíců.

Ve vytápěných budovách se mohou všechna stádia vyskytovat celoročně.

Písivky

Písivka
Písivka

Dospělý jedinec je dlouhý až 4 mm, barva bílá, šedá až hnědá. Maximální délka života je 9 měsíců. Noční živočich, živí se plísněmi.

Znehodnocuje potraviny, ve větším množství mohou poškodit knihy, zejména zvlhlé.

Potřebujete pomoc? Chcete poradit?

Jsme tu pro vás - rychlost, odbornost, diskrétnost a komplexní služby.

Trápí vás štěnice, švábi, hlodavci, nebo jiní škůdci? Potřebujete pomoc, nebo jen poradit? Jsme tu pro vás 7 dní v týdnu, 24 hod denně. Vždy rychle, ochotně a diskrétně zlikvidujeme škůdce a vrátíme vám opět klid a pohodu.